Skip to content Skip to footer

Hvilket bogføringssystem skal jeg vælge? Guide til de mest anvendte programmer

Del denne artikel:

Når man stifter en virksomhed, er der visse regler man skal overholde i forhold til bogføringsprogrammer. Vi ved godt at de fleste ikke bliver selvstændig for at bruge deres tid på bogføring og derfor vil vi her komme med nogle programmer der kan gøre din hverdag med bogføring nemmere.

E-conomic

E-conomic er et meget populært regnskabsprogram, fordi det gør bogføring og økonomistyring nemmere for både små og mellemstore virksomheder. Systemet samler fakturering, regnskab, moms og rapportering ét sted, så man sparer tid og får bedre overblik over virksomhedens økonomi.

Fordele ved at vælge e-conomic:

  • Brugervenligt og nemt at komme i gang med
  • Automatisk bogføring og integration med banken
  • Kan integreres med mange andre systemer og apps
  • Giver et godt økonomisk overblik i realtid
  • Mulighed for samarbejde direkte med revisor eller bogholder
  • Cloudbaseret løsning, så man kan arbejde hvor som helst

Det er især en god løsning for virksomheder, der ønsker at effektivisere deres administration og reducere manuelt arbejde.

Vores anbefaling:

E-conomic er et godt valg til virksomheder i vækst eller virksomheder, der gerne vil have at bogføringen kan køre mere eller mindre automatisk. Det vælges ofte for sin brugervenlighed og gnidningsfrie integration til revisor og hundredvis af eksterne app, som f.eks. webshop, kassesystem, løn mv.

Aftale muligheder:

På en ekstern aftale er det dig som kunde, der har aftalen og står for betaling af program og aftale. Her skal du give os adgang til din bogføring. En ekstern aftale er god til de virksomheder, som gerne vil stå for så meget af bogføringen som muligt selv og beholde styringen. Det kan f.eks. være kunder, der bogfører selv, men gerne vil have en bogholder til at indberette moms eller gennemgå det til regnskab. Man kan sagtens have en ekstern aftale, og lade os stå for bogføring mm.

Pris: Hos e-conomic kan du komme i gang fra 249 kr. pr. md. ****Du finder e-conomics priser her.

På en intern aftale er det os, der har aftalen og derved kan give dig bedre priser. Det er dog stadig dig som kunde, der betaler aftalen. På en intern aftale er det os, der styrer bogføringen og dig, der bliver tilkoblet alt efter hvor meget du ønsker at være inde over. F.eks. kan man være Udgiftsbruger. Det **giver dig mulighed for at sende bilag ind via en app på telefonen. Du kan også blive Fakturabruger så du selv kan lave fakturaer.

Det er dog vigtigt at nævne, at hvis man har integrationer som kassesystem, webshop mv. skal man have en ekstern aftale.

Tal & Tanker har en partneraftale med e-conomic så vi hele tiden er opdateret på nyheder og muligheder i form af integrationer, workflows og andre nye spændende ting inden for digitalisering.

Uniconta

Uniconta er et moderne ERP- og økonomisystem, der passer godt til virksomheder, som har brug for mere fleksibilitet og mere avancerede funktioner end traditionelle regnskabsprogrammer. Systemet samler økonomi, lager, projektstyring og rapportering i én løsning, hvilket giver et stærkt samlet overblik over virksomheden.

Fordele ved at vælge Uniconta:

  • Fleksibelt system, der kan tilpasses virksomhedens behov
  • Samler regnskab, lager, projekter og CRM ét sted
  • Automatiserer mange administrative processer
  • Gode integrationsmuligheder med andre systemer
  • Cloudbaseret løsning med adgang fra alle enheder
  • Velegnet til virksomheder i vækst eller med mere komplekse behov

Uniconta er især attraktivt for virksomheder, der ønsker et skalerbart system med mange muligheder for tilpasning og effektivisering.

Vores anbefaling:

Uniconta er et godt valg, hvis man som virksomhed har brug for et mere komplet system, der kan skalere i takt med din virksomhed. Det er særlig aktuelt, hvis du har en mere kompleks virksomhedsform, hvor lager- og projektstyring skal være en del af din aftale. Det er et fleksibelt program, der kan skræddersys til din virksomhed.

Aftale muligheder:

På en ekstern aftale er det dig som kunde, der har aftalen og står for betaling af program og aftale. Her skal du give os adgang til din bogføring. Til forskel fra e-conomic er du ikke tvunget til at have en ekstern bruger, hvis du gerne vil have integrationer.

Pris: Du kan komme i gang med Uniconta fra 259 kr. pr. md. Du kan finde Unicontas priser her.

Vores interne aftale har nogle begrænsninger, men fordelen her er, at man kan tilkøbe sig flere muligheder via os. Vores interne aftale er en god løsning, hvis du gerne vil have et godt program, men ikke behøver alt muligt andet.

Tal & Tanker har en partneraftale med Uniconta så vi hele tiden er opdateret på nyheder og muligheder i form af integrationer, workflows og andre nye spændende ting inden for digitalisering.

Dinero

Dinero er et enkelt og brugervenligt regnskabsprogram, der er særligt populært blandt selvstændige, freelancere og mindre virksomheder. Systemet gør det nemt at håndtere fakturering, bogføring og moms uden at have stor erfaring med regnskab.

Fordele ved at vælge Dinero:

  • Meget brugervenligt og nemt at komme i gang med
  • Automatisk bogføring og bankafstemning
  • Smart fakturering direkte i systemet
  • Hjælper med momsregnskab og bilagshåndtering
  • Cloudbaseret løsning med adgang hvor end du befinder dig
  • God løsning til mindre virksomheder og iværksættere

Dinero er især velegnet til virksomheder, der ønsker en simpel og overskuelig løsning til deres daglige økonomistyring.

Vores anbefaling

Hvis du gerne vil have et program, der er brugervenligt, er Dinero noget for dig. Dinero henvender sig til små virksomheder og freelancer.

Pris: Hos Dinero kan du som komme i gang fra 0 kr. Find alle priser her.

Lovkrav om digital bogføring

Reglerne om digital bogføring betyder, at mange virksomheder i Danmark i dag skal bruge et digitalt bogføringssystem, der lever op til kravene i bogføringsloven. Formålet med reglerne er at gøre bogføringen mere sikker, automatiseret og ensartet, samtidig med at risikoen for fejl og manglende dokumentation bliver mindre.

For virksomhederne betyder det blandt andet, at bilag skal opbevares digitalt, og at bogføringen skal ske i et system, som understøtter de krav, der er fastsat af Erhvervsstyrelsen. For nogle virksomheder har det betydet et skifte fra manuelle løsninger eller regneark til et egentligt bogføringsprogram.

Virksomheder der er omfattet af kravene om digital bogføring:

Fra den 1. juli 2024 Fra den 1. januar 2025 Fra den 1. januar 2026
Virksomheder med pligt til at indsende årsrapport efter årsregnskabsloven, der anvender et registreret bogføringssystem. Virksomheder med pligt til at indsende årsrapport efter årsregnskabsloven, der anvender et ikke-registreret bogføringssystem. Personligt ejede virksomheder og foreninger med en årlig nettoomsætning på mere end 300.000 kr. i to sammenhængende år.

 

Læs også: “Ny lovgivning stiller krav til digital bogføring for PMV’er og foreninger”.

Behov i virksomheden spiller også en rolle

Når man skal vælge bogføringssystem, handler det ikke kun om lovkrav. Det handler også om, hvordan virksomheden arbejder i hverdagen. Nogle virksomheder har meget simple behov, mens andre har behov for flere funktioner og automatiseringer.

Det kan f.eks. være relevant at overveje:

  • Om virksomheden er momsregistreret
  • Hvor ofte der skal afregnes moms til Skattestyrelsen
  • Om fakturering skal ske direkte fra systemet
  • Hvor mange ansatte virksomheden har
  • Om der er behov for lagerstyring

Jo mere kompleks virksomheden er, desto vigtigere bliver det at vælge et system, der kan understøtte arbejdsgangene både nu og i fremtiden.

Budget og integrationer bør tænkes ind fra starten

Budgettet har naturligvis også betydning. Nogle virksomheder ønsker kun et simpelt system til bogføring, mens andre gerne vil kunne arbejde med budgetter, rapportering og økonomistyring direkte i programmet.

Samtidig er integrationer blevet en vigtig del af moderne bogføring. Det kan spare mange manuelle arbejdsgange og minimere risikoen for fejl. Derfor kan det være en fordel at undersøge, om bogføringssystemet kan integreres med f.eks.:

  • Bank
  • Lønsystem
  • Kassesystem
  • Dankortterminal
  • Andre digitale løsninger virksomheden allerede bruger

Bankintegration er i dag næsten altid en god investering, da det gør den daglige bogføring langt mere effektiv.

Vælg et system der også passer til fremtiden

Når man har fået overblik over virksomhedens behov, er det langt nemmere at vælge det bogføringssystem, der passer bedst. Her anbefaler vi altid, at man ikke kun kigger på virksomhedens behov her og nu, men også tænker et par år frem.

Et system skal gerne kunne vokse sammen med virksomheden og understøtte nye behov undervejs. Derfor kan det også være en stor fordel at tage sin revisor eller bogholder med på råd allerede fra starten.

Vi arbejder hver dag i flere forskellige bogføringssystemer og hjælper virksomheder med at finde den løsning, der passer bedst til deres behov. Derfor kan vi også bidrage med både erfaring og sparring, hvis du står overfor at skulle vælge eller skifte bogføringssystem. Læs mere om vores bogholderiservice her.

Kontakt

Nanna Husted Strömnes

Økonomikonsulent

Som virksomhed er det en stor fordel at ansætte lærlinge. Du får adgang til ny…

...

Når en medarbejder skal på barsel, er der flere ting, du som arbejdsgiver skal have…

...

Som selvstændig erhvervsdrivende har du flere muligheder for, hvordan du og din virksomhed skal beskattes.…

...