Fra og med 1. januar 2024 trådte nye skatteregler for ejendomsværdiskatten i kraft, hvis du ejer fast ejendom i udlandet. Det betyder, at du skal beregne og indberette ejendommens handelsværdi pr. 1. januar 2022 – og det skal ske senest 1. juli 2025.
De vigtigste regler i korte træk ved beregning af den udenlandske ejendomsværdiskat
Du skal beregne skatten på en ny måde
Ejendomsværdiskatten skal nu tage udgangspunkt i ejendommens handelsværdi pr. 1. januar 2022 – medmindre der findes en udenlandsk vurdering, der kan sidestilles med en dansk. Pt. gælder det kun for visse svenske vurderinger fra 2001 og 2002.
Nye skattesatser og skatterabat
Ejendomsværdiskatten for 2024 beregnes med følgende satser:
- 0,51 % af ejendomsværdien op til 9.2 mio. kr.
- 1,4 % af den del af ejendomsværdien, der overstiger 9.2 mio. kr.
For ejendomme overtaget senest den 31. december 2023 ydes en skatterabat. Denne rabat svarer til forskellen mellem ejendomsværdiskatten beregnet efter de nye regler og den skat, der skulle have været betalt efter de tidligere regler. Skatterabatten videreføres i nominel størrelse i de efterfølgende år, indtil ejendommen sælges.
Til sammenligning så beregningen for tidligere år således ud:
- 0,92 % af ejendomsværdien op til 3.04 mio. kr.
- 3 % af den del af ejendomsværdien, der overstiger 3.04 mio. kr.
Indberetningspligt og frister du skal huske
Er du ejer af én eller flere udenlandske ejendomme skal du være opmærksom på følgende:
- Årlig opdatering: Handelsværdien af ejendommen skal opdateres årligt og indberettes til Skattestyrelsen.
- Frist for indberetning: Senest den 1. juli 2025 skal du som ejer indberette en beregnet handelsværdi pr. 1. januar 2022. Dette gælder også, selvom der tidligere er indberettet et beskatningsgrundlag, da tidligere indberetninger ikke længere er gyldige.
- Manglende indberetning: Undladelse af rettidig indberetning kan medføre et skattetillæg. For topskattebetalere udgør tillægget 400 kr. pr. dag, dog maksimalt 10.000 kr. For øvrige skatteydere er tillægget det halve.
Et godt råd fra os
Få hjælp i god tid til at få styr på handelsværdien og dine indberetninger sammen med din revisor. Husk også at oplyse den udenlandske ejendomsskat – den kan nemlig trækkes fra i din danske skat.
Har du spørgsmål så er vores skattejurist, Rune, klar til at besvare dem – vi tilbyder ydermere en lang række ydelser inden for skat og moms. Læs mere om nogle af de ting vi kan hjælpe dig med her https://talogtanker.dk/det-kan-vi/skat-moms-og-afgifter/.